Čiurnos – pėdos įtvaro ir su juo nešiojamos avalynės parinkimo principai: ką reikia žinoti tėvams?

Vaikai, turintys cerebrinį paralyžių, įskilą stuburą ar kitus judėjimo sutrikimus dažnai vaikšto netaisyklingai: eina pasistiebę, pernelyg ištiesia arba sulenkia kojas per kelius, pasvyra į priekį, šlepsi. Daugeliu atvejų specialistai tokiems vaikams rekomenduoja nešioti pėdos-čiurnos įtvarus kartu su specialiai pritaikyta avalyne. Tinkamai parinktas pėdos-čiurnos įtvarų ir avalynės derinys teigiamai veikia eisenos biomechaniką, todėl vaiko eisena tampa taisyklingesnė, eiti tampa lengviau (bet reikia laiko priprasti prie pasikeitusios eisenos biomechanikos), sumažėja ortopedinių deformacijų išsivystymo rizika (o jei vystosi, būna lengvesnės).

Kaip specialistai nusprendžia, kokie įtvarai ir avalynė tinkamiausi mano vaikui?

Prieš paskirdami vaikui nešioti įtvarus ir ortopedinę avalynę specialistai vertina eisenos biomechaniką, tai yra stebi kaip vaikas vaikšto, kokia yra jo kūno segmentų (pėdų, blauzdų, šlaunų, dubens) padėtis eisenos ciklo metu. Žmogaus eisena – sudėtingas procesas, susidedantis iš 8 fazių (1 pav.).

1 pav. Eisenos biomechanika, eisenos ciklas

(Whittle M.W. Gait analysis: an introduction. 4th edition, London: Butterworth-Heinemann, 2008)

 

Stebėdamas eiseną specialistas stengiasi įvertinti, kas vyksta kiekvienos šių fazių metu, kaip keičiasi kūno segmentų padėtis, ar yra nukrypimų nuo normos. Jei nukrypimų nuo normos yra, tai apgalvoja, kodėl šie pakitimai galėjo atsirasti (dėl raumenų silpnumo, įsitempimo), kurie eisenos pakitimai pirminiai, o kurie antriniai, t.y. atsiradę dėl pirminių pakitimų  sukelto biomechanikos pokyčio. Sudėtingais atvejais visko įvertinti „plika akimi“ nepavyksta, todėl atliekama kompiuterinė eisenos analizė (informaciją apie kompiuterinės eisenos analizės atlikimą taip pat galite rasti mūsų tinklapyje).

Išsiaiškinęs kas ir kodėl yra negerai su vaiko eisena, specialistas (neretai visa specialistų komanda) priima sprendimą, kaip eisenos pakitimus galima sumažinti. Kad būtų lengviau, vadovaujasi mokslininkų aprašytais eisenos patologijos modeliais, įtvarų ir batų parinkimo algoritmais. Pavyzdžiui, vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“ yra naudojamas kineziterapeutės Elaine Owen sukurtas algoritmas, kurį taiko kineziterapeutės, baigusios mokymus Londono Great Ormond Street ligoninėje (JK).

 

Kodėl neužtenka tik įtvarų arba tik ortopedinės avalynės?

 

Įtvarai ir avalynė atlieka skirtingas funkcijas koreguojant eisenos modelį. Įtvaras skirtas koreguoti pėdos padėtį ir fiksuoti čiurnos sąnarį, o avalynė – koreguoti blauzdos padėtį. Abi šios eisenos biomechanikos koregavimo priemonės vienodai svarbios.

Kaip užsiregistruoti įtvarų ir avalynės parinkimui?

Reikalingas šeimos ar kito sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančio gydytojo siuntimas vaikų neurologo konsultacijai. Tuomet reikia registruotis telefonu +370 37 36 11 96 (būtina nurodyti, kad vaikui reikalingas įtvarų ir avalynes parinkimas). Jei turite klausimų specialistams, rašykite užklausą elektroniniu laišku lopselisuzklausa@gmail.com ir mes jums atsakysime.

Ką reikia žinoti atvykstant įtvarų ir avalynės parinkimui?

Atvykstant pasiimti vaiko naudojamas ortopedines priemones (įtvarus, ortopedinę avalynę). Mes įvertinsime eiseną vaikui einant basam ir su jo naudojamais įtvarais ir /ar avalynę. Palyginę žinosime kaip įtvarų ir/ar ortopedinių batų nešiojimas veikia vaiko eisenos parametrus (pagerina? pablogina? ką reikia pakeisti, kad būtų geriau?). Jei vaikas vaikšto, naudodamas vaikštynę, atsivežkite ir ją.

Kaip vyksta įtvarų ir avalynės derinio parinkimas?

Pirmiausia Jūsų paklaus apie vaiko problemas, ligos istoriją, eisenos kitimą vaikui augant, taikytus gydymo būdus, įtvarus, avalynę ir kt. dalykus, kurie specialistams atrodys svarbūs.

Toliau bus atliekami matavimai ir testai – išmatuos kojų ilgį, pasyvių kojos judesių amplitudes, įvertins raumenų jėgą, gebėjimą atlikti izoliuotus judesius, raumenų pasipriešinimą pasyviai atliekamam judesiui, pusiausvyrą, stebės kaip vaikas juda patalpoje (eina, bėga, lipa, šokinėja ir kt.).

Įvertinus blauzdos raumenų ilgį, tonusą, pėdos padėtį bus nuspręsta kokio dydžio kampas turi susidaryti įtvare tarp pėdos ir čiurnos (Lietuvoje vaikai dažniausiai naudoja įtvarus, kurie suteikia 90° kampą, tačiau daugeliui jų toks kampas nėra tinkamas).

Vaikui stovint, einant ir atliekant įvairius kitus judesius bus įvertinamas blauzdos pasvirimo kampas (stebint, filmuojant, nubrėžiant atitinkamas linijas nuotraukoje). Blauzdos pasvirimo kampas koreguojamas pakeliant bato kulną: po batu dedamos įvairaus aukščio pleišto formos pakulnės, vertinamas blauzdos pasvirimo kampas, nusprendžiama kokio aukščio pakulnė batams geriausiai tinka. Tad išrašomas siuntimas įtvarams ir batams įsigyti. Parenkant avalynę dažniausiai dalyvauja ir ortopedinės įmonės technikas su kuriuo galima aptarti avalynės modelį ir kt.

Kiek valandų per dieną vaikas turi dėvėti įtvarus ir avalynę?

Universalaus atsakymo į šį klausimą nėra. Rekomenduojamas įtvarų ir avalynės dėvėjimo laikas priklauso nuo eisenos patologijos pobūdžio. Išrašydami įtvarus ir batus rekomenduosime Jūsų vaikui tinkamiausią variantą.

Kaip dažnai reikia kartoti vaiko eisenos vertinimą? Ar vaikui augant bus reikalingi kitokie įtvarai ir batai?

Vaikui augant jo eisena keisis, todėl eisenos vertinimą ir įtvarų, avalynės parinkimą reikės kartoti. Pritaikę įtvarus ir avalynę paskirsime kito vizito laiką. Paprastai kviečiame atvykti vertinti eiseną po keleto mėnesių, jog įvertinti, kaip vaikui sekėsi priprasti prie įtvarų ir avalynės nešiojimo. Vaikams augant, priklausomai nuo amžiaus, rekomenduojame eisenos vertinimą kartoti kas 6-12 mėnesių.